In de Amsterdamse Waterleidingduinen kan je heerlijk wandelen en genieten van de natuur. Team Fijnuit is er afgelopen zondag geweest: we hebben deze keer niet erg veel herten gezien (daarvoor kan je beter in de bronsttijd in oktober gaan), maar wel volop mooie adelaarsvarens en zandverstuivingen.
Het was ook erg interessant om te zien hoe de zweefvliegtuigen op het naastgelegen zweefvliegveld de lucht in werden getrokken en geruisloos over de duinen zweefden. Goed om te weten is wel dat er sinds kort betaald parkeren is ingevoerd, toen wij er waren stonden de betaalautomaten nog niet aan maar dat kan ieder moment veranderen.
Meer over de uitgestrekte Amsterdamse Waterleidingduinen
In de Amsterdamse Waterleidingduinen kun je volop genieten van rust en ruimte. Het drinkwaternatuurgebied is exclusief toegankelijk voor wandelaars en je mag er zelfs buiten de paden struinen. Onderweg is de kans groot dat je een prachtig damhert tegenkomt. Het duingebied is maar liefst 3.400 hectare groot – ongeveer 5 km breed en 10 km lang – en ligt tussen Zandvoort en Noordwijk. Hier wordt twee derde van het drinkwater voor Amsterdam voorgezuiverd. Natuur en waterzuivering gaan hier al sinds 1853 hand in hand.
Wat is er allemaal te doen?
Bij elke hoofdingang starten twee vaste wandelroutes, die eenvoudig te volgen zijn via gekleurde plaatjes op houten paaltjes. Zie je het kleurplaatje, dan weet je welke kant je op moet. Daarnaast zijn er routes die je kunt lopen met behulp van een plattegrond of routebeschrijving, en voor kinderen zijn er speciale speurtochten met leuke opdrachten. Alle wandelroutes zijn beschikbaar om te downloaden, te volgen via je smartphone of aan te schaffen in het bezoekerscentrum.
Naast wandelen kun je deelnemen aan excursies waarbij je meer leert over de waterzuivering en de bijzondere duinnatuur. Voor jong en oud worden regelmatig activiteiten georganiseerd die het gebied op een verrassende manier tot leven brengen. Scholen kunnen gebruikmaken van speciale educatieve programma’s met proefjes rondom waterzuivering.
Laat je inspireren
De medewerkers staan klaar om je op weg te helpen. In het bezoekerscentrum vind je plattegronden, wandelroutes en handige tips om je bezoek nog leuker te maken. Daarnaast is er een winkeltje met natuurboeken, educatieve kaarten en andere leerzame producten. Het bezoekerscentrum is gevestigd in een oud pompgebouw, waar vroeger het duinwater naar de waterzuivering van Leiduin werd geleid.
De indrukwekkende pompen zijn nog aanwezig en via een doorzichtige vloerplaat kun je de grote buizen in de kelder bekijken. Op zondagen kun je bij vragen over het duin ook terecht bij onze gastvrije vrijwilligers. Zij zijn aanwezig op centrale plekken in het gebied, zoals bij de hoofdingangen, en vertellen je graag meer over de natuur en het gebied.
De kids kunnen ook even goed uitleven
Voor kinderen valt er volop te ontdekken in de Amsterdamse Waterleidingduinen. Het bijzondere van dit gebied is dat je bijna overal van de paden af mag om te struinen. Klim op heuvels, speur naar sporen van dieren zoals damherten en vossen, of ga op avontuur op zoek naar de bunkers in het duin – het kan allemaal! In het bezoekerscentrum kun je inspiratie opdoen en helpt ons team je graag op weg. Wil je even uitrusten of spelen? Dan zijn de speelvelden een ideale plek om lekker te ravotten en uit te puffen.
Ervaringen van Fijnuit bezoekers
De Amsterdamse Waterleidingduinen zijn een prachtig natuurgebied tussen Zandvoort en Noordwijk, perfect om te wandelen en te genieten van rust en ruimte. Maar hoe ervaren bezoekers dit gebied zelf? We verzamelden enkele recensies die een goed beeld geven van wat je kunt verwachten.
Bezoekers zijn enthousiast over de wandelmogelijkheden in de Waterleidingduinen. Dewi schrijft: “Heerlijk wandelen in de natuur! De kinderen liepen met takken te slepen en we hebben veel herten gezien.”
Ook Debby benadrukt de schoonheid van het gebied: “Mooi stuk natuur! We hebben zelf een route gekozen.”
Milca noemt het bijzonder dat je "in de Randstad nog kan wandelen zonder verkeer te horen!”
Nog meer leuke buitenplekken om te bezoeken met de kids
In Nederland zijn er nog meer leuke buitenplekken om te bezoeken. Het Monkeybos is daar een voorbeeld van. In het Monkeybos kunnen kinderen de natuur op een speelse manier ontdekken, zowel letterlijk als figuurlijk. Ze kunnen hutten bouwen, in de bomen klimmen, de kabelbaan uitproberen, de uitkijktoren beklimmen en door gigantische waterleidingbuizen lopen, en dat is nog maar het begin. Er is zoveel te beleven dat je het eigenlijk zelf moet komen ervaren!
Tussen Voorschoten en Wassenaar ligt de Horsten. Door het bos lopen diverse wandelroutes die je meenemen langs schitterende natuur en bijzondere gebouwen. Onderweg kun je een pauze houden bij het theehuis en genieten van een heerlijke versnapering.
In de natuur van Nederland is volop te beleven. Veel wandel- en speelplezier gewenst!